Dinsdagavond 9 september vond er in Poppodium de Bosuil in Weert een inwonersavond plaats voor bewoners van de Bloemenbuurt op Boshoven. De gemeente deelde hier de resultaten van de enquête die onder de inwoners werd gehouden en ging met de aanwezigen in gesprek.
“De problematiek is hoog, gelet op alleen al de afgelopen maandag en dinsdag gevallen hoeveelheid regenwater”, legt een van de inwoners van de Bloemenbuurt voorafgaand aan de inwonersavond uit. “Bewoners verwachten van de gemeente een definitieve en duurzame oplossing; geen pleisters plakken en nog meer onderzoeken.”
Uitslag enquête
Na een welkomstwoord door wethouder Suzanne Winters werden dinsdagavond de resultaten van de enquête gedeeld met de aanwezige inwoners. De enquête werd verstuurd naar 1000 adressen, waarvan er 332 hebben gereageerd. 235 van hen, zo’n 70 procent, gaf aan in de afgelopen 10 jaar problemen te hebben gehad met vocht in de woning. Het betrof water of vocht in kelders, kruipruimtes, muren en de begane grond – zowel op het toilet als in de badkamer en keuken. In de woning ging het dan voornamelijk om het opborrelen van water bij hevige neerslag, met name in het toilet.
Met vocht in de kelder of kruipruimte onder de woning ervaart 80 procent van de ondervraagden problemen. Ruim de helft van hen geeft aan hier regelmatig last van te hebben, voornamelijk bij normale of hevige neerslag. Ook op straat ervaren inwoners van de Bloemenbuurt veel wateroverlast, met name op de rijbaan en het voetpad.
Terugblik
Na het delen van de resultaten van de enquête blikte de gemeente terug op de maatregelen die de afgelopen jaren al zijn genomen om de wateroverlast in de Bloemenbuurt tegen te gaan. Zo zijn er onder andere twee peilbuizen aangebracht om de grondwaterstanden te meten en zijn er tientallen kolken toegevoegd. De kolken zorgen blijvend meer afvoercapaciteit, maar moeten wel twee keer per jaar schoongemaakt worden. Ook is de riolering geïnspecteerd en zijn er acht ontluchtingskleppen aangebracht, die ervoor moeten zorgen dat er minder geborrel plaatsvindt.
Actieplan Bloemenbuurt
“Maar we zijn er nog niet!”, dat is de gemeente met de bewoners eens. Het actieplan voor de Bloemenbuurt bestaat dan ook onder andere uit het plaatsen van nog meer ontluchtingskleppen op strategische punten. Het betreft vijf tot tien stuks, die dit najaar nog geplaatst zouden moeten worden. Daarnaast komen er meer meetpunten voor het grondwater, zodat er nauwkeurigere informatie beschikbaar is en de reactiesnelheid van het grondwater op de regen beter in de gaten gehouden kan worden. Na een jaar meten zullen de resultaten geanalyseerd worden, op basis waarvan aanvullende maatregelen bepaald kunnen worden.
Ook in de riolering zullen metingen uitgevoerd worden, om na te gaan hoe snel de riolering zich vult en hoe lang het duurt voordat de riolering weer leeggelopen is. Ook de resultaten van deze metingen zullen in 2026 geanalyseerd worden, om op basis daarvan aanvullende maatregelen te bepalen. Daarnaast zullen er in dat jaar ook wortels verwijderd worden in de riolering om de doorstroom te bevorderen.
Met eigen ogen bekijken
Wethouder Suzanne Winters gaf aan dat de gemeente bovendien graag nog individueel met mensen in gesprek wil gaan en hen wil bezoeken om de situatie met eigen ogen te bekijken. Volgens de aanwezige bewoners is het hard nodig dat de gemeente in actie komt: al ruim veertig jaar is de wateroverlast in de Bloemenbuurt een probleem, en zolang veel van de huidige bewoners hier wonen werd er volgens hen nooit iets aan gedaan. Daarbij is de problematiek volgens hen alleen maar toegenomen. “Hoe lang houden de voegen het nog? Moet ik mijn pilaren verstevigen?” zijn vragen die hen bezighouden.
Na afloop van de presentatie was er voor de aanwezigen ruimte om in groepjes nadere toelichting te krijgen op de problematiek die hen allen treft. Middels formulieren konden zij bovendien aanvullende vragen stellen, waarop zij volgende week een antwoord mogen verwachten vanuit de gemeente. Bekijk hier een sfeerreportage van de avond:





