Peer – De Belgische minister van Defensie en Buitenlandse Handel heeft zondag opnieuw melding gemaakt van drone-activiteiten boven de militaire vliegbasis Kleine Brogel in Peer, net over de grens bij Weert. Gisteren werd ook al melding gemaakt van de aanwezigheid van verdachte drones.
Volgens de minister waren er afgelopen nacht drie meldingen van drones. Dit keer ging het om een groter type dat op grotere hoogte vloog. De minister schreef dat het niet om een gewone overvlucht ging, maar om een “duidelijke opdracht met Kleine Brogel als onderwerp”.
Dronegunjammer ingezet
Een zogenoemde dronegunjammer werd ingezet, maar bleek niet effectief. Mogelijk lag dat aan de afstand of aan de gebruikte radiofrequentie. Vervolgens zette de politie een helikopter en meerdere voertuigen in om een van de drones te volgen. Na enkele kilometers, in noordelijke richting, ging het contact verloren. Het onderzoek van de politie en de militaire inlichtingendienst ADIV loopt nog.
Waakzaamheid wordt opgevoerd
De minister sprak zijn dank uit aan de bewaking en de politiediensten voor hun alertheid. Daarnaast kondigde hij aan dat de waakzaamheid verder wordt opgevoerd met het oog op het opsporen van de betrokken dronepiloten.
De vliegbasis Kleine Brogel ligt op korte afstand van Weert, waardoor het luchtruim in de grensstreek geregeld gedeeld wordt met trainingsvluchten van Belgische straaljagers. Het is niet bekend wie verantwoordelijk is voor de recente dronevluchten of wat het doel ervan was.
Extra middelen nodig
De minister benadrukte dat extra middelen dringend nodig zijn om drones te kunnen detecteren en uitschakelen. Het dossier over zogeheten Counter-Unmanned Aircraft Systems (CUAS) ligt klaar voor bespreking in de Belgische ministerraad.
