Op zondag 21 september staat het vrijwilligersgilde van Eynderhoof in de schijnwerpers tijdens de jaarlijkse smeden- en motorendag. Tientallen smeden van Eynderhoof, maar ook externe ijzerkunstenaars komen naar Eind voor speciale demonstraties. Diverse activiteiten rond het smidsvuur en het enorme aambeeld dat de hele dag voor muziek in het museum zal zorgen. Ook het ouderwets opleggen van karrenwielen en het beslaan van paarden is een uniek schouwspel.
Tijdens de smeden- en motorendag gaan, naast het vaste smedenteam, een aantal bijzondere specialisten aan het werk. Zij smeden onder andere messen. Een hele bijzondere vaardigheid waarbij het niet alleen om degelijk en zwaar snijgereedschap gaat, maar de messen ware kunstwerken zijn.
Prikkeldraad
Bert Leenders komt met een eigen werkplaats naar de smeden- en motorendag. Hij maakt prikkeldraad met behulp van een machine uit 1890. Prikkeldraad is van oorsprong een Amerikaanse uitvinding. De zogenaamde “wonderdraad” die enorme veestapels op de plek hield. Pas in de twintigste eeuw heeft prikkeldraad een wat negatief imago gekregen, maar dat lag niet aan het prikkeldraad.
Motoren
Naast al het smeedwerk is de groep ook bedreven in het onderhouden of lopend maken van oude en unieke motoren. De indrukwekkende BRONS motor heeft inmiddels landelijke bekendheid. Het is een volledig gerestaureerde scheepsmotor, die door de smeden met heel veel trots aan de bezoekers wordt gedemonstreerd. Ook andere oude motoren zorgen voor een indrukwekkend schouwspel. Vooral vanwege hun toepassingen in een tijd waarin nog niet alles geautomatiseerd was. Een imposant schouwspel met als mooi contrast het fijne koperslagerswerk, de gesmede spijkers (rond of vierkant) en natuurlijk de prachtige bloembaadjes als versiering van kunstig smeedwerk.
Voor elk wat wils tijdens de smeden- en motorendag
Wie van techniek houdt kan zijn of haar hart bij de smeden- en motorendag behoorlijk ophalen. Ook als je niet zo onder de indruk bent van het smeedspektakel, is er van alles te beleven. En voor wie op het gemak door het museum wandelt is het een opdracht om al het hang- en sluitwerk, de poorten en hekwerken te bewonderen die door deze ambachtsgroep gemaakt zijn.
Tijdens de smeden- en motorendag wordt ook stroop gekookt in de oude stroopmakerij van de familie Heldens. Een echte lekkernij met fruit uit eigen tuin op een speciaal en doordachte manier aan de kook gebracht in de koperen ketels. Proeven kan en de liefhebber kan een ouderwets potje Eynderstroop in ‘ut winkelke’ kopen.
De livemuziek kleedt de verse kop koffie met Limburgse vlaai aan. Het hele museum is deze middag “in bedrijf” en tussen de bedrijven door kunt u volop genieten van ouderwetse streekproducten en versnapering op een van onze terrassen of in de herberg.
Meer informatie over openingstijden, entreeprijzen en achtergrondinformatie is te vinden op de website van Eynderhoof.