Op zondag vond in het moskeegebouw aan de Coenraad Abelsstraat in Weert een gezamenlijke iftar plaats. De bijeenkomst werd georganiseerd door de Osman Gazi Moskee Weert en bracht leden van de moskeegemeenschap, vertegenwoordigers van andere geloofsgemeenschappen en het gemeentebestuur samen.
De iftar is de maaltijd waarmee moslims tijdens de maand Ramadan na zonsondergang het vasten verbreken. Gedurende Ramadan vasten gelovigen van zonsopgang tot zonsondergang. Deze maand staat in het teken van bezinning, zelfreflectie en spirituele verdieping. Daarnaast krijgen waarden als verdraagzaamheid, vrijgevigheid, solidariteit en saamhorigheid extra aandacht.
Welkom
De avond begon met een welkomstwoord van een van de sprekers “Ramadan staat voor bezinning, verbondenheid, dankbaarheid en saamhorigheid. Dat wij hier vanavond met verschillende achtergronden en ondertuigingen samen aan tafel zitten is een krachtig teken van respect en verbondenheid binnen onze stad.”
Vervolgens werden verzen uit de Koran voorgedragen die betrekking hebben op het vasten en de betekenis van Ramadan. De voordracht onderstreepte het religieuze karakter van de bijeenkomst en het belang van discipline, dankbaarheid en gehoorzaamheid binnen het geloof.
Oproep tot solidariteit en verbinding
Tijdens de bijeenkomst spraken ook vertegenwoordigers van het moskeebestuur en het gemeentebestuur. Zij benadrukten het belang van onderlinge ontmoeting en verbondenheid in de stad.
Een van de sprekers zei: “Uw aanwezigheid maakt deze avond extra waardevol. Het is mij grote vreugde u allen te mogen verwelkomen in deze gezegende maand van Ramadan. Ramadan is meer dan een periode van vasten en gebed. Het is een tijd van bezinning, zelfverbetering, verbondenheid en naastenliefde.”
Daarnaast werd stilgestaan bij internationale spanningen en het leed in verschillende delen van de wereld. Er klonk een oproep tot vrede, rechtvaardigheid en het herstellen van menselijke waardigheid. Tegelijkertijd werd benadrukt dat ontmoeting op lokaal niveau bijdraagt aan wederzijds begrip.
Waarden die Weert verbinden
Namens het college van burgemeester en wethouders werd eveneens het woord gevoerd door wethouder en loco-burgemeester Van den Heuvel: “Het is een eer om samen met u dit bijzondere moment te delen. Uw uitnodiging, uw gastvrijheid en uw openheid om ander een deel te laten worden van deze traditie waarderen wij zeer.”
Van den Heuvel legde uit dat de waarden van Ramadan, dankbaarheid, zorg voor elkaar en verbondenheid, herkenbaar zijn voor alle inwoners van Weert, ongeacht achtergrond of overtuiging. Ook werd benadrukt dat iedereen op zijn of haar eigen manier bijdraagt aan de samenleving.
De bijeenkomst werd ook bijgewoond door o.a. de teamchef van de Politie Basisteam Weert en Deken Honings.
Gezamenlijk verbreken van het vasten
Na de toespraken en het gebed klonk de oproep tot het verbreken van het vasten. Vervolgens namen de aanwezigen gezamenlijk plaats aan tafel om de iftarmaaltijd te nuttigen.
De bijeenkomst stond in het teken van ontmoeting en dialoog. Door samen te eten en met elkaar in gesprek te gaan, werd gewerkt aan wederzijds begrip en versterking van de onderlinge band binnen de Weerter gemeenschap.











Op het gevaar af dat ik mensen tegen de schenen schop . Waag ik het erop. In deze tijd laat je nu zien dat de vrouwen er niet bij horen , oke in een Moskee niet maar vier het dan ergens waar je allemaal SAMEN bent ! Zo komt het nu naar buiten , geen vrouwen en dochters . Ze horen toch ook bij het gezin ?
Volledig met je eens !
Verbinding begint met alle mensen…niet alleen met mannen .
Verder had zeker de aanwezige wethouder en andere niet moslims….ook al waren dat er enkelen…..hier vooraf toch bedenkingen over moeten uiten. En deze zogenaamde verbinding, op deze manier hebben gefaciliteerd en bijgewoond.
Dank je wel .
Zeer goed initiatief,
Maar verbinding in de samenleving zoek je niet alleen met mannen onder elkaar.
Met respect gelezen, ik vind het heel apart, een gezamenlijke, niet gemengde iftar.