Het evenement ‘Veldeke op Paad, eder stad Plat’ heeft zaterdag in Weert gezorgd voor een geslaagde en sfeervolle ochtend. Op het Sint Raphaëlpad stond alles in het teken van het dialect.
Dankzij het mooie weer kreeg het buitenprogramma een extra aangename sfeer. Bezoekers konden daardoor in alle rust genieten van muziek, voordrachten en een interactieve dialectquiz.
Zangeres en componist Linda Smeets leverde een mooie muzikale bijdrage. Daarnaast brachten Francien Clijsters en Irma Stultiens voordrachten namens de Veldeke Schriêverskrînk. Vervolgens traden ook de Nachtbraeksters uit Venray en Huub Janssen uit Wanssum op in hun eigen dialect. Tussendoor betrok de organisatie het publiek actief met een dialectquiz, waarbij prijzen te winnen waren.
Eremedaille
Ook was er aandacht voor een bijzondere onderscheiding. Mark Bouwmans ontving een eremedaille van Veldeke Limburg voor zijn verdiensten voor het dialect in het Weerterland.
Mark werkte nauw samen met Veldeke Weert en organiseerde in 2016 de jubileumvoorstelling Belaeftj Kefee Veldeke ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan. Daarnaast leverde hij een bijdrage aan het Rogstaekers Lidjesfestival. In 2019 schreef hij de theatershow Kerstmis in Weert, die drie keer een uitverkocht Munttheater trok.
Ook bij grotere producties kwam zijn artistieke kracht duidelijk naar voren. Zo speelde hij een belangrijke rol bij de musicals De Rogstaekerslegende, Graaf van Horne (in het kader van 600 jaar Weert) en Antje van de Statie. Onder de vlag van Stichting Wieërt Amezieërtj had hij de leiding en schreef hij dialectteksten die het publiek wisten te raken.
Jubileumtour Veldeke Limburg
De Weerter editie maakt deel uit van de jubileumtour van Veldeke Limburg. Deze tour trekt door de provincie ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan en vormt daarmee de opmaat naar de grote jubileumviering op 23 mei.






























Leuk voor die Mark, Proficiat natuurlijk.
Maar dit dialect neem ik dan maar voor lief voor de plaatselijke insiders of het carnaval e.d.
Ik zou liever zien dat er een instrument zou zijn die de Nederlandse taal weer op peil brengten dan gaat het niet om een klein taalfoutjes, vervoeging.
De hedendaagse jeugd, beïnvloedt door tiktok, instroom, gevestigde nationaliteiten en weet ik wie en wat nog meer vervalt en degradeert in straattaal, als bro, dude, doekoe, jalla lalla, nice, bitch, chick, chill, space, boy, box, allerlei vreemde handshake gebaren, grote mond enn nog veel meer. En dat is best wel zorgwekkend zeer zeker voor de jeugd die in heel veel gevallen geen ruggegraat meer heeft, toont en dan ook nog beslag durft te leggen op het predicaat zijnde de ‘ Toekomst’. Een donkere toekomst dan wel!!!