Heesch/Stramproy – Dierenambulance Hokazo heeft vrijdagavond 59 hanen en kippen aangetroffen in een voortuin in Heesch. Volgens de dierenambulance maakten de dieren deel uit van een zogenoemde “bruiloftsgrap”.
Omwonenden sloegen alarm nadat meerdere dieren los rondliepen. Volgens Dierenambulance Hokazo trof de organisatie de dieren aan zonder voer en water. Twee dieren waren bij aankomst al overleden.
De dierenorganisatie meldt verder dat veel dieren kaalgeplukt, verzwakt en onderkoeld waren. Door de lage temperaturen werd volgens Hokazo gevreesd dat meer dieren de nacht niet zouden overleven als niet direct werd ingegrepen.
Dieren overgebracht naar Dierenthoes in Stramproy
Na een vangactie zijn de nog levende dieren overgebracht naar Stichting Hurmes Dierenthoes in Stramproy. Daar kregen de dieren voedsel, water en warmte.
Stichting Hurmes Dierenthoes schreef hierover op sociale media: “Wat een nacht. Buiten is het licht aan het worden… we zijn net terug. Kapot moe. Maar ze zijn allemaal veilig.” De stichting meldde daarnaast: “De drie die er het ergste aan toe zijn zitten binnen, naast mijn bed zodat ik ze in de gaten kan houden.”
Meerdere dieren in slechte toestand
Volgens Dierenambulance Hokazo verkeren vier kippen in kritieke toestand. De dieren zouden te zwak zijn om zelfstandig te eten of drinken. Daarnaast meldt de organisatie dat minimaal vijf andere dieren ernstige ontstekingen hebben. Daardoor zouden sommige dieren mank lopen of niet meer kunnen staan.
De komende dagen moet volgens de opvang duidelijk worden hoeveel dieren volledig kunnen herstellen.
Hulp van lokale kippenboer
Bij de reddingsactie kreeg Dierenambulance Hokazo ondersteuning van een lokale kippenboer. Volgens de organisatie stelde hij direct kippenkratten beschikbaar om de dieren veilig te vervoeren. De man verklaarde volgens Hokazo: “Deze kippen zijn er zo slecht aan toe, dat zelfs de slacht ze niet aan mag nemen.”
Organisaties spreken van schrijnende situatie
Dierenambulance Hokazo noemt de situatie “schrijnend”. Men schrijft: “Een grap mag nooit ten koste gaan van levende dieren. Wat voor sommigen misschien ludiek bedoeld is, heeft voor deze dieren geleid tot ernstig lijden.”
Ook Stichting Hurmes Dierenthoes reageerde op sociale media op de opvangactie. De stichting schreef “ontzettend kwaad verdrietig en teleurgesteld op de mens” te zijn.
Kosten worden volgens Hokazo verhaald
Volgens Dierenambulance Hokazo worden de kosten voor de dierenambulance, opvang en medische controles verhaald op het bruidspaar. De organisatie schrijft daarnaast dat na contact met het bruidspaar duidelijk werd dat zij “niet op de hoogte waren van deze actie” en afstand nemen van de gebeurtenis.
Dieren niet te gebruiken voor stunts
Dierenambulance Hokazo roept mensen op om dieren niet te gebruiken als onderdeel van een stunt, grap of viering: “Dieren zijn levende wezens die zorg, bescherming en respect verdienen.”
