De vier vwo-leerlingen van Het College Weert die eerder in actie kwamen tegen seksueel grensoverschrijdend gedrag, hebben hun bewustwordingscampagne deze week onder de aandacht gebracht bij de gemeente. In het stadhuis gingen ze in gesprek met wethouder Michèle Ferrière, verantwoordelijk voor onder andere diversiteit en veiligheid.
De campagne, getiteld ‘Spread LAAF’, ontstond vanuit een schoolopdracht en richt zich op de normalisering van grensoverschrijdend gedrag in het onderwijs en daarbuiten. De directe aanleiding was de moord op Lisa, die indruk maakte op de scholieren. Inmiddels heeft hun project brede aandacht getrokken.
Tijdens het gesprek met de wethouder benadrukten de leerlingen dat verandering begint bij bewustwording. Eén van hun kernboodschappen is: “Zwijgen maakt je medeplichtig.” Daarnaast presenteerden ze twee foto’s uit de fototentoonstelling van RICKraakt over femicide, die extra context gaf aan het onderwerp vrouwen(on)veiligheid.
Wethouder Ferrière sprak haar waardering uit voor het initiatief en het lef van de jongeren. “Dit onderwerp verdient blijvende aandacht, samen met jongeren, scholen en partners blijven we werken aan een veilige samenleving voor vrouwen”.
De campagne blijft de komende periode zichtbaar binnen de school en op social media. Meer informatie is te vinden via het Instagramaccount @spread_laaf.

Lisa, ryan en zoveel anderen meer die slachtoffer werden van al dan niet dodelijk geweld, dieptriest en verschrikkelijk.
Grensoverschrijdend gedrag, bewustwording, aandacht, ‘ ons behoort de nacht, zwijgen maakt je medeplichtig’., werken aan een veilige omgeving (ook) voor vrouwen.
Het klinkt allemaal voortvarend en ingrijpend maar je kunt er over praten en schrijven tot je een ons weegt maar op een klein sprankje hoop na vermoed ik dat het te laat is.
De Nederlandse samenleving bestaat uit zoveel diverse inwoners, opvattingen, meningen, gebruiken, overtuigingen en vrijheden die gepast en vaak ongepast voorvallen dat het veelal vechten tegen de bierkaai is.
Strenge maatregelen, straffen, rechtspraak naar daders toe maar ook buiten scholen en media zijn er ook nog ouders die een verantwoordelijkheid en opvoedende taak hebben naar hun kinderen toe.
Tijden veranderen en de samenstelling bevolking, leefgewoonten veranderd drastisch en daarop moet ook ingespeeld worden, niet alles kan, mag en voorzichtigheid is altijd geboden, evenzo als mentaliteitsverandering, fatsoensnormen, normen, waarden.
Hopelijk komen zoals misdrijven zoals bij Lisa, Ryan en zovele anderen nooit meer voor maar een garantie is er niet.
Pas op jezelf en anderen, voor onbezonnenheid is helaas weinig plek meer.
De kracht zit in herhaling. Er moet aandacht blijven voor dit onderwerp, zodat het ook aan de keukentafel thuis besproken wordt en zowel binnen als buiten de deur men aangesproken wordt op fout en aanstootgevend gedrag. Als de meerderheid zich hierachter schaart, heeft de brutale minderheid niets meer in te brengen.
Goed dat de gemeente hier ruimte voor geeft.