Weert mag e-mails oud-burgemeester Heijmans openbaar maken

3 min. leestijd
Archieffoto WdG - Oud-burgemeester Heijmans

De gemeente Weert mag 1.105 e-mails van oud-burgemeester Jos Heijmans openbaar maken. Dat heeft de Raad van State vandaag bepaald. Dagblad De Limburger had op grond van de Wet open overheid (Woo) om openbaarmaking van de e-mails gevraagd. Heijmans verzette zich daartegen.

De Raad van State deed in december 2025 al een tussenuitspraak in de zaak. Daarin werd geoordeeld dat er een gebrek zat in het oorspronkelijke besluit over het Woo-verzoek. Voor e-mails die alleen betrekking hebben op aangelegenheden van de burgemeester was niet het college van burgemeester en wethouders, maar de burgemeester bevoegd om over openbaarmaking te beslissen.

Het college moest het verzoek daarom voor dat gedeelte doorsturen naar de huidige burgemeester van Weert. Die nam vervolgens kennis van alle e-mails en nam, mede namens het college, opnieuw een besluit.

Gebreken volgens Raad van State hersteld

Volgens Heijmans was daarmee niet goed voldaan aan de opdracht uit de tussenuitspraak. De Raad van State oordeelt anders. Het Woo-verzoek is doorgestuurd en de huidige burgemeester heeft alle e-mails bij zijn beoordeling betrokken. Daarmee zijn volgens de Raad van State de eerder vastgestelde gebreken hersteld.

Heijmans stelde daarnaast dat hij onvoldoende gelegenheid had gekregen om zijn veiligheidssituatie toe te lichten. Ook dat bezwaar slaagde niet.

Volgens de Raad van State is Heijmans meerdere keren in de gelegenheid gesteld om zijn standpunt over zijn veiligheid toe te lichten. Op 26 februari 2026 is hij bovendien afzonderlijk gehoord door zowel het college als de burgemeester. Hij verwees naar enkele specifieke e-mails, maar legde volgens de Afdeling niet uit waarom openbaarmaking daarvan zijn veiligheid in gevaar zou brengen.

De huidige burgemeester heeft daarnaast bij politie Basisteam Weert en de gouverneur van de provincie Limburg navraag gedaan naar mogelijke veiligheidsrisico’s. Daaruit kwamen volgens de uitspraak geen aanwijzingen naar voren dat de veiligheid van Heijmans door openbaarmaking van de e-mails in het geding is.

De inhoudelijke bezwaren tegen het openbaar maken van de e-mails slagen daarmee niet. De 1.105 e-mails mogen openbaar worden gemaakt.

Wel vergoeding van proceskosten

Op het punt van de proceskosten krijgt Heijmans wel gelijk. Het college had het Woo-verzoek eerder ten onrechte niet doorgestuurd naar de burgemeester en had voor een deel onbevoegd beslist.

Daarom had Heijmans volgens de Raad van State recht op vergoeding van zijn proceskosten in de bezwaarprocedure.

Het college van burgemeester en wethouders van Weert moet € 666 aan proceskosten uit de bezwaarprocedure vergoeden. Daarnaast moet het college € 5.200,72 betalen voor proceskosten in beroep en hoger beroep en € 473 aan betaald griffierecht vergoeden.

🔔 Heb je feedback of een nieuwstip? Vul het contactformulier in.

📰 Ontvang je de gratis nieuwsbrief al? Schrijf je gratis in.

Video's

Actualiteiten in bewegend beeld
Deel dit bericht
1 reactie