Ospel – Onderzoek van Werkgroep Behoud de Peel toont aan dat een spuitvrije zone van 2000 meter nodig is om de influx van pesticiden drastisch te verlagen. Zo kunnen de natuurwaarden van De Groote Peel effectiever beschermd worden. Deze zone overlapt met de bestaande hydrologische bufferzone van 2000 meter, wat kansen biedt voor een integrale aanpak.
De studie is uitgevoerd naar aanleiding van de uitspraak van de Raad van State van 2 april 2025. Hierin wordt opgeroepen tot een passende beoordeling van pesticidegebruik en aanvullend onderzoek naar verspreiding en ecologische impact. Dit onderzoek levert daarvoor concrete, veldgebaseerde inzichten.
Veldonderzoek
Langs een 3,7 km lange onderzoekslijn (transect) door De Groote Peel zijn 30 eikenbladmonsters verzameld. Deze zijn vervolgens geanalyseerd door Eurofins op 690 pesticiden. Zo kon de relatie tussen pesticidenconcentraties in eikenblad enerzijds en afstand tot de akkers in het agrarisch gebied anderzijds bepaald worden. Er werden 55 pesticiden aangetroffen in de Groote Peel. Volgens het onderzoek zijn ze vrijwel allemaal te relateren aan akkerbouw. De pesticiden werden in hoge concentraties nabij de akker en in lagere concentraties in het centrum van het natuurgebied geconstateerd.
De pesticiden vertonen te onderscheiden verspreidingsprofielen:
- Lokaal verspreidingsprofiel:
Voorbeeld: propamocarb.HCl; sterk afnemend in concentratie vanaf de akker. - Regionaal verspreidingsprofiel:
Voorbeeld: prosulfocarb; vrij constante concentraties over het hele transect door cumulatieve emissies uit een groter landbouwgebied. - Gemengd verspreidingsprofiel (lokaal + regionaal):
Voorbeeld: fluopyram en phthalimide (afbraakproduct van folpet); hogeconcentraties nabij de akkers, verder op hele transect meetbaar in lagere concentraties.
Conclusies
De cijfers zijn gebaseerd op een éénmalig onderzoek in een veldsituatie. De uitkomst is beïnvloed door verschillende variabelen (het weer, landschap en teeltkeus).
- De concentraties van de lokale pesticiden waren na 500m van de rand van de akker sterk afgenomen:
- Na 500 meter van de akker is het totaal gehalte pesticiden ca 90% afgenomen(t.o.v. de concentratie aan de rand van de akker). Na 2000 meter van de akker is het totaal gehalte pesticiden verder afgenomen tot ca 94%.
- Op alle meetpunten langs het transect worden 19 tot 30 pesticiden gemeten. Ook in het centrum van de Peel worden 20 pesticiden geconstateerd.
- Een aantal van de gevonden pesticiden is verboden.
- Verschillende van de gevonden pesticiden worden door het RIVM als ‘zeer zorgwekkende stoffen’ aangemerkt. Hieronder vallen PFAS-achtige pesticiden; deze breken nauwelijks af.
Aanbevelingen aan de overheid
Gebaseerd op dit onderzoek doet de werkgroep een aantal aanbevelingen aan de overheid:
- Stel een spuitvrije en extensief beheerde bufferzone van 2000 meter vast rond De Groote Peel, overlappend met de bestaande hydrologische bufferzone van 2000 m. Hiermee wordt het voorzorgprincipe in acht genomen. Dit sluit ook aan bij voorzorgscenario’s van het Planbureau voor de Leefomgeving zoals beschreven in ‘Op zoek naar een nieuwe balans tussen landbouw en natuur in 2050’: “extensief grondgebruik in zones van 2000 m rond Natura 2000-gebieden, nabij intensieve landbouw”.
- Verbied het gebruik van de “zeer zorgwekkende” en de PFAS-achtige stoffen.
- Investeer in aanvullend verspreidings- en ecotoxicologisch onderzoek, zodat bufferzones juridisch onderbouwd en handhaafbaar worden.
Onderzoek ondersteunt juridisch traject
Op 2 april 2025 heeft de Raad van State bevestigd dat het gebruik van pesticiden nabij Natura 2000-gebieden vergunningplichtig is indien niet met 100% zekerheid kan worden uitgesloten dat de kwaliteit van het natuurgebied door het gebruik van pesticiden verslechtert. Voor het gebruik van pesticiden moet dan een vergunningstraject worden doorlopen middels een passende beoordeling.
Mede op basis van het onderzoeksrapport van de Werkgroep uit 2025 zijn via handhavingsverzoeken de provincies Limburg en Noord-Brabant verzocht om op te treden tegen het gebruik van pesticiden bij de teelt van “intensieve teelten” (o.a. siergewassen en aardappels) in de nabije omgeving van de Peelgebieden. De provincies Limburg en Noord-Brabant hebben naar aanleiding van deze handhavingsverzoeken inmiddels tientallen overtredingen geconstateerd. Middels deze handhavingsverzoeken blijft de Werkgroep druk uitoefenen op de overheden om haar wettelijke taak om de natuur te beschermen uit te voeren.
Werkgroep Behoud de Peel roept de overheid op om nu regie te nemen en te zorgen voor effectieve bescherming van De Groote Peel en andere Natura 2000-gebieden.
De volledige publicatie van “Onderzoek naar de verspreiding van pesticiden in De Groote Peel”, Een eerste aanzet voor de bepaling van bufferzones, is te vinden op: https://wdg.li/nwygvww.
Over Werkgroep Behoud de Peel
Werkgroep Behoud de Peel is een onafhankelijke stichting, die zich het behoud en herstel van het Peelgebied als een hoogveen(achtig) landschap met de daaraan verbonden historische waarden en natuurkwaliteiten ten doel heeft gesteld. De Peel is een kwetsbaar Natura 2000-gebied, waar de oorspronkelijke hoogveenvegetatie en de daarmee samenhangende biodiversiteit dreigt te verdwijnen.
