De Cultuurhistorische Zomer viert in 2026 een bijzonder jubileum. Het initiatief ‘Gluren bij de Buren’ bestaat twintig jaar. Wat begon als een eenvoudige avondwandeling in Molenbeersel groeide uit tot een geliefde traditie. Deelnemers kunnen zo kennis maken met het cultuurhistorische erfgoed van de eigen omgeving.
Van eenvoudig idee naar vaste traditie
Twintig jaar geleden ontstond binnen Stichting De Aldenborgh uit Weert en de Geschied- en Heemkundige Kring “Het Land van Thorn” een eenvoudig idee: mensen op een laagdrempelige manier kennis laten maken met het rijke cultuurhistorische erfgoed van hun eigen omgeving.
Dat idee kreeg in 2005 vorm met een avondwandeling in Molenbeersel. Inmiddels is het initiatief uitgegroeid tot ‘Gluren bij de Buren’, een reeks cultuurhistorische zomeravonden waarbij honderden deelnemers bijzondere locaties, monumenten en historische plekken bezoeken die vaak verborgen blijven voor het grote publiek.
Tijdens deze avonden vertellen lokale gidsen, kenners en vrijwilligers de verhalen achter gebouwen, landschappen en gebeurtenissen die de streek hebben gevormd.
Het succes zit in de eenvoud
Volgens de organisatoren ligt de kracht van ‘Gluren bij de Buren’ in de toegankelijkheid. Deelname is gratis en er zijn geen ingewikkelde voorwaarden om mee te doen. Iedereen met interesse in geschiedenis, erfgoed en het leven van vroeger is welkom. Juist die laagdrempeligheid heeft ervoor gezorgd dat de zomeravonden in de afgelopen twintig jaar konden uitgroeien tot een begrip in de regio.
Vrijwilligers houden geschiedenis levend
Een belangrijke bijdrage aan het succes wordt geleverd door de vele vrijwilligers, organisatoren en plaatselijke deskundigen die zich ieder jaar inzetten voor de cultuurhistorische zomeravonden.
Dankzij hun enthousiasme en kennis krijgt het verleden een stem en worden verhalen bewaard voor toekomstige generaties. Daarnaast zorgen de ontmoetingen tussen deelnemers voor een bijzondere verbondenheid met de eigen leefomgeving.
Twintig jaar bijzondere locaties en verhalen
In de afgelopen twee decennia werden tientallen locaties bezocht verspreid over de regio. Van Helden tot Dorne, van Grevenbicht tot Bocholt, van Altweerterheide tot Roosteren en van Valkenswaard tot Swalmen.
Iedere editie bracht nieuwe ontdekkingen, verrassende verhalen en waardevolle ontmoetingen. Daarmee heeft ‘Gluren bij de Buren’ niet alleen bijgedragen aan meer kennis over het regionale erfgoed, maar ook aan de waardering en het behoud ervan.
Trots op twintig jaar cultuurhistorische zomer
Ter gelegenheid van het twintigjarig jubileum kijken de vrijwilligers met trots terug op twee decennia cultuurhistorische zomeravonden. Wat begon als een kleinschalig initiatief is uitgegroeid tot een vaste waarde op de culturele kalender van de grensregio.
De organisatoren benadrukken dat dit succes alleen mogelijk was dankzij de inzet van vele vrijwilligers en de blijvende belangstelling van bezoekers.
Programma Cultuurhistorische Zomer 2026
Ook in de zomer van 2026 staan opnieuw diverse activiteiten op het programma van de Cultuurhistorische Zomer. De jubileumeditie voert bezoekers onder meer langs locaties in Weert, Roeven-Nederweert, Lozen, Geldrop, Bocholt (B), Heppeneert, Heel en Neuss (D).
Meer informatie over het programma, data en locaties is te vinden op de website van Stichting De Aldenborgh.
Bekijk de Cultuurhistorische Zomerfolder 2026 (PDF): https://wdg.li/ydnqnhg
