Eerder deze maand ondertekenden de gemeente Weert en imkervereniging St. Ambrosius een overeenkomst om samen de geelpoothoornaar (voorheen Aziatische hoornaar) te bestrijden. Donderdag 30 juli hebben de imkers van St. Ambrosius het eerste nest opgeruimd.
Aan de Stellingmolen op Molenakker hing in een boom een secundair nest (ook wel zomernest genoemd). Met gespecialiseerd materieel konden de imkers vanaf de grond het nest verwijderen. Rondom de boom waar het nest in hing was een stuk van de stoep tijdelijk afgezet zodat de imkers hun werk konden doen.
Zomernesten
Op hun website beschrijft de imkervereniging St. Ambrosius de verschillende nesten die de geelpoothoornaar bouwt. In het vroege voorjaar bouwt de koningin een embryonest. Dit is een klein nest dat vaak lager bij de grond op een beschutte plek hangt. Als de eerste werksters geboren worden, wordt dit nest wat groter en wordt het een primair nest genoemd. In de zomer wordt het primaire nest te klein voor de kolonie en wordt een secundair nest gebouwd. Deze nesten hangen meestal hoog in bomen of aan gevels.
Nesten melden
Inwoners van Weert kunnen nesten van geelpoothoornaars melden bij de gemeente. De gemeente beoordeelt dan of het nest verwijderd wordt. Vooral nesten op risicolocaties en in de openbare ruimte worden aangepakt.
Geadviseerd wordt om gebruik te maken van beeldherkenningsapps zoals ObsIdentify om de soort te identificeren. De geelpoothoornaar kan vooral herkend worden aan zijn kenmerkende gele poten. Ook zijn ze net iets kleiner dan hun minder agressieve soortgenoot de Europese hoornaar.
Enkele foto’s van het verwijderen van het nest op Molenakker:






Een fotobijdrage van Imkervereniging St. Ambrosius Weert
